sử dụng dom and sax parser

zenstorm

5/11/11
3
0
1
Em có 1 thắc mắc nhỏ, mong các bác giải đáp giúp.

Ví dụ em có 1 project gồm 2 phần: phần 1 chỉ lấy dữ liệu từ xml, phần 2 thì cần phải ghi lại vào nữa
=> trong 1 project có nên sử dụng cả DOM và SAX parser không ạ hay chỉ nên sử dụng 1 trong 2 cái thôi. sử dụng cả DOM cho cả phần 1 và phần 2. Cả 2 phần đều sử dụng chung 1 file xml

Em cảm ơn

Joe

Thành viên VIP
21/1/13
3,022
1,335
113
Bonjour zenstorm,
both share the same function. The only difference is their performance. DOM (Document Object Model) is quite fast if your XML file is small. SAX (stands for Simple API XML) is the opposite. SAX is useful if you have to parse a large XML file.
Joe

zenstorm

5/11/11
3
0
1
Sử dụng Dom đủ rồi bạn, chỗ nào cần thì thêm Sax, nhưng mình nghĩ chỉ Dom là đủ :)
Em cũng nghĩ dùng DOM là đủ rồi nhưng nếu kết hợp SAX để đọc dữ liệu và DOM để ghi dữ liệu performance có tốt k ạ

Bonjour zenstorm,
both share the same function. The only difference is their performance. DOM (Document Object Model) is quite fast if your XML file is small. SAX (stands for Simple API XML) is the opposite. SAX is useful if you have to parse a large XML file.
Joe
Thanks you but i need DOM to write data to xml file. And my xml file is a large XML file. my question is use both of them can make performance better than use only one?

Joe

Thành viên VIP
21/1/13
3,022
1,335
113
zenstorm,
Thanks you but i need DOM to write data to xml file. And my xml file is a large XML file. my question is use both of them can make performance better than use only one?
you asked us for advice and we gave you advice. Every SW developer should know what he or she wanted. Otherwise you'd be forever dependent on other people.

zenstorm

5/11/11
3
0
1
Vâng..em cảm ơn mọi người đã quan tâm :D
you asked us for advice and we gave you advice. Every SW developer should know what he or she wanted. Otherwise you'd be forever dependent on other people.
Thanks you.:D